Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle ilkokul, ortaokul, lise ve meslek lisesi öğrencilerine yönelik düzenlenen “Bilimle Daha İleri” konulu yarışma serisinin dördüncüsü olan “Youtube Kanalı ve Kısa Video Yarışması"nın ödül töreni yapıldı.

42 okuldan 76 farklı ekibin hazırladığı deney videolarında yapılan değerlendirme sonucunda ödül almaya hak kazanan 4 okula, çok amaçlı spor tesisi ödülleri temsili olarak verildi.

SİMOSAS: “BİLİM KEŞİFLERE AÇILAN BİR KAPIDIR”

Ödül töreninde konuşan Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Çözüm Destek Birimi İşbirliği Müdürü Stephan Simosas, bugün çok önemli bir etkinlik için birlikte olduklarını belirtti.

Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde inovasyonun canlı enerjisini hissettiklerini, Bilimle Daha İleri Yarışması'nın dördüncüsünü tamamlamış olmanın sevincini paylaşmak için bir araya geldiklerini ifade eden Simosas, “Bu platform, Kıbrıs Türk toplumundan genç yeteneklerin bilim anlayışlarını ve bilgi sınırlarını zorladıkları bir platform ve sahne olmuştur.” dedi.

“Bilim, keşiflere açılan bir kapıdır. En karmaşık sorunlarımızı çözme aracı ve bir köprüdür. Bilimin temelinde erişilebilir, pratik ve merak uyandıran bir eğitim yatar. Gerçekleştirdiğimiz yarışmanın amaçlarından biri de buydu.” diye konuşan Simosas, yarışmanın temasının ‘deneyler’ olduğunu ve öğrencilere ders kitaplarının teorik sınırlarını aşmaya ve onları deneylerin ampirik dünyasında dalmaya teşvik ettiğini söyledi.

Bu sürecin öğrencilerin yaratıcılıklarını, adanmışlıklarını ve uzmanlıklarını göz önüne serdiğini belirten Stephan Simosas, sözlerine şöyle devam etti:

“Avrupa Birliği olarak bu parıltıyı beslemeye kararlıyız. Kıbrıs Türk toplumunun eğitim standartlarını, özellikle bilim alanında ilerletmesine destek oluyoruz. Bugün ödül kazanan okulların sahip olduğu çok amaçlı spor tesisleri ile oyun alanları, birer ödülden ibaret değildir. Öğrencilerin sağlığına ve işbirliği ruhuna yapılan yatırımlardır.”

Simosas, genç insanların zihinlerine yapılan yatırımlarla daha yenilikçi, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir toplumun temellerini attıklarına inandıklarını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Uzun, söz konusu laboratuvarların maksimum olarak kullanılarak öğrenci girişimciliği, gelişimi, pozitif bilimlere olan desteğini ve ülkenin gelişimine katkısını çok önemsediklerini dile getirdi.

İşte ödüller:

 • İlkokul kategorisinde birincilik ödülü: Serhatköy İlkokulu
 • Ortaokul kategorisinde birincilik ödülü: Oğuz Veli Ortaokulu
 • Lise kategorisinde birincilik ödülü: Türk Maarif Koleji
 • Meslek Lisesi kategorisinde birincilik ödülü: Atatürk Meslek Lisesi

Jüri Özel Ödülü kazanan okullar:

 • Levent Primary School
 • Demokrasi Ortaokulu
 • Lefke Gazi Lisesi
 • Near East College

Halk Oylaması Özel Ödülü kazananlar:

 • Polatpaşa İlkokulu
 • Canbulat Özgürlük Ortaokulu
 • Haydarpaşa Ticaret Lisesi

Ab Odul Toreni Tim 5Ab Odul Toreni Tim 4Ab Odul Toreni Tim 6

Editör: Mercek Kıbrıs