Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Kıbrıs İlim Üniversitesi'nin düzenlediği “KKTC Havacılığında Gelişmeler ve Karşılaşılan Sorunlar” konulu panele katıldı. Bakan Arıklı, panelde yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin havacılık sektöründe önemli gelişmelere imza attığını vurguladı. Özellikle Ercan Havalimanı'nın yeni terminal binası ile pistinin tamamlanarak hizmete sunulmasını önemli projelerden biri olarak nitelendirdi.

Arıklı, Kıbrıs Türk halkının bölgenin en büyük havalimanına sahip olduğunu belirterek, özellikle Ercan Havalimanı'nın özelleştirilmesinin ardından devlete ciddi gelir sağlandığını dile getirdi. Ercan Havalimanı'nın özelleştirilmesinin dünya genelinde bir benzeri olmadığını ve bu süreçte devlete önemli gelirler sağlandığını aktardı.

YILDA 10 MİLYON DOLAR ZARAR EDİYORDU

Kıbrıs Türk halkının yakın coğrafyanın en büyük havalimanına sahip olduğunu ifade eden Arıklı, “Ercan Havalimanı özelleştirmeden önce yılda 10 milyon dolar zarar ediyordu. Bugün yeni havalimanından yılda 1 milyar TL’lik gelir elde ediliyor.” dedi.

Ercan Havalimanı’nın özelleştirilmesinin dünyada bir benzeri olmadığını kaydeden Arıklı, kesilen her faturanın yüzde 52’sinin devlete kaldığını, özelleştirmenin ardından Ercan Havalimanı sayesinde devletin kasasına giren paranın 600 milyon doları geçtiğini söyledi.

Havalimanlarının yaşayan organizmalar gibi olduğunu belirten Arıklı, eksiklerin zamanla giderilebileceğini ifade etti. Ercan Havalimanı'nın halkın malı olduğunu vurgulayarak, eksiklerin zaman içinde tamamlanacağını söyledi. Ayrıca, Ercan Havalimanı'nın kapasitesinin artmasıyla birlikte ciddi istihdam olanağı sağlandığını da ekledi.

Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi de panelde Ercan Havalimanı'nın gelişimiyle ilgili bir sunum yaparak katılımcıların sorularını yanıtladı. T&T Ercan Havalimanı Genel Müdürü Serhat Özçelik ise yeni havalimanının kapasitesinin artırılabileceğini ve teknolojik altyapısının tamamlandığını belirtti.

Editör: Mercek Kıbrıs