Yeniden Doğuş Partisi (YDP)  4’üncü Olağan Kurultayı başladı.

Mevcut  Genel Başkan Erhan Arıklı  ile  Genel Sekreter Talip Atalay’ın başkanlık için yarıştığı Kurultayda 50 kişilik Parti Meclisi de belirlenecek.

Atatürk Spor Salonu’nda yapılan Kurultayda sandıklar 20.00’de kapanacak ve oy sayımına geçilecek.

Saat 10.30 itibarıyla divanın oluşturulması ve raporların sunulması ile başlayan Kurultay’ Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da konuk olarak  katıldı.

Tatar, Kurultayda  yaptığı konuşmada, seçimin hayırlı olmasını diledi,  YDP’yi bugüne kadar yaptığı   çalışmalar nedeniyle  tebrik etti.

Tatar, “Bizi birbirimize bağlayan KKTC sevgisi,  Anavatan sevgisi, Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı, özgürlüğü ve onurlu bir yaşamdır” dedi. 

7 BİN 614 ÜYE OY KULLANACAK

7 bin 614 üyenin oy kullanacağı kurultayda, sandıklar akşam saat 20.00'de kapatılacak ve oy sayımına geçilecek.

Parti Meclisi için 50 kişilik kontenjan için 171 aday başvuru yaparken, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları başkanlıkları için ise ikişer aday bulunuyor. Disiplin ve Denetleme Kurulu için yeterli aday olduğu için bir yarış olmayacak.

14 Nisan'da yapılması planlanan YDP'nin 4. Olağan Kurultayı, nisap yetersizliği nedeniyle 28 Nisan'a ertelenmişti. Aynı gerekçeyle 20 Nisan'da yapılması planlanan Tüzük Kurultayı da 5 Mayıs Pazar gününe alınmıştı.

ORTAK KARARLA ERTELENMİŞTİ

Mart ayının sonunda yapılması planlanan kurultay, Erhan Arıklı ile Talip Atalay daha önce kurultayın ertelenmesi konusunda mutabakata varmış ve yeni kurultay tarihleri 14 ve 28 Nisan olarak açıklanmıştı.

Kurultayın, YDP’den toplu istifa ettiklerini açıklayan 1500 civarında üyenin istifa dilekçelerinin ıslak imzalı olmaması ve bu kişilerden oy kullanma talebi gelmesi olasılığına karşı ertelendiği belirtilmişti.

YDP Genel Başkanı Arıklı, 8 bin civarında üyeleri bulunduğunu, tüzüğe göre belirlenen genel kurul tarihinde üye tam sayısının yarısının bir fazlasının toplantı başlama saatinde hazır olması gerektiğini, dolayısıyla ilk toplantıda seçim olmasının zor görüldüğünü ifade etmişti.

Talip Atalay da ikinci toplantının başlama saatinde, salt çoğunluğunun bulunması kuralının aranmadığını belirterek, “Bizim asıl kurultay zamanımız 28 Nisan'dır. İnşallah bir demokrasi şöleni yapacağız ve 29’unda da omuz omuza yürüyeceğiz.” demişti.

Editör: Mercek Kıbrıs