Törene, Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı ve Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, Erenköy-Karpaz Belediye Başkanı Hamit Bakırcı, Mehmetçik-Büyükkonuk Belediye Başkanı Fatma Çimen Tuğlu, Falyalı ailesi, bazı milletvekilleri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Konuşmaların ardından protokolün katılımıyla düğmeye basılarak temel atıldı.

2 bin 634 metrekarelik bir alan içinde konumlanacak olan okul binası, 650 metrekare kapalı alandan oluşacak. Bina oturum alanı ise, açık teraslar dahil 770 metrekare olacak.

Okulun idari binası birinci katta, sınıflar, atölyeler, bekleme odaları ve mutfağın bulunacağı odalar ise zemin katta yer alacak.

Okulda, on bir sınıf, iki atölye, öğrencilerin yaşam becerilerini geliştirmesi için çok amaçlı mutfak, çok amaçlı salon, rehber öğretmen odası, bekleme odaları ve 410 metrekare iç avlu olacak.

Bina tamamlandığında, Ziyamet Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu buraya taşınacak.

Les Ambassadeurs Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Metin Şahinoğlu, vakıf adına yaptığı konuşmada, törene katılanlara teşekkürlerini sundu. Şahinoğlu, Halil Falyalı'nın vatansever ve yardımsever biri olduğunu belirterek, Özge Falyalı'nın da eşinden bayrağı devralarak bölgeye yardım ve yatırımlarını sürdürdüğünü ifade etti. Şahinoğlu, temeli atılan okulun çocukların bilgi yuvası olacağını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, okulun vizyonunun uzun zaman önce ortaya konulduğunu ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti. Çavuşoğlu, Özge Falyalı'nın Halil Falyalı adına bir proje yapmak istediğini ve böylelikle sürecin başladığını belirtti. Mevcut okulun yeterli kapasitede olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, hibe olarak yapılacak okulun bölgedeki özel eğitimin kalitesini artıracağını ve öğrencilerin uluslararası standartlarda eğitim almasını sağlayacağını söyledi.

Başbakan Ünal Üstel ise Halil Falyalı Yardım Vakfı'na teşekkür ederek, halkı selamladı. Hükümet olarak verdikleri sözleri yerine getirmek için gece gündüz çalıştıklarını belirten Üstel, önceliklerinin gençler olduğunu ve gençlerin ülkede kalması, ev sahibi olması ve istihdamı için çalıştıklarını söyledi. Geçen yıl yaşanan depremin ardından dayanışma içinde olduklarını ve depreme dayanıklı olmayan okullar üzerinde çalıştıklarını belirten Üstel, yeni okulların ülkeye kazandırılması için de çaba gösterdiklerini ifade etti. Üstel, okulun temelinin atılmasının mutluluğunu paylaşarak Halil Falyalı'ya rahmet diledi ve Özge Falyalı'ya teşekkür etti.

Editör: Mercek Kıbrıs