(Haber .M. İrşad Esen)

Geçen yıl şubat ayında Türkiye'yi sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerde Adıyaman'daki İsias Otel'de Gazimağusa Türk Maarif Koleji voleybol kafilesi bulunuyordu. Otelde 35 kişiden oluşan Şampiyon Melekler ile birlikte turist rehberleri de hayatını kaybetti. Otel 72 kişiye mezar oldu.

Depremlerde, 35 kişi Adıyaman'da, 7 kişi Hatay ve Osmaniye'de, 7 kişi de diğer illerde olmak üzere toplam 49 KKTC vatandaşı yaşamını yitirmişti.

CEZAEVİNDEN ÇIKTILAR...

Otel sahibin oğlu olan Efe Bozkurt ile Halil Bağcı tahliye edildi.

Tahliye işleminin, Gazi Üniversitesi'nin hazırladığı rapordan sonra geldiği öğrenildi.

Rapora göre, yapı sahibi ''Ahmet Bozkurt'' asli kusurlu, fenni mesul ''Erdem Yıldız'' asli kusurlu, otel işletmecisi, ''Ahmet, Mehmet, Fatih ve Efe Bozkurt'' tali kusurlu bulundu.

Efe Bozkurt'un, 2022 yılından itibaren otel yönetiminde yer alması nedeniyle tahliye edildiği düşünülüyor.

TAHLİYEYE TEPKİLER GELİYOR

İsias'da hayatını kaybeden İzcan Nurluöz’ün annesi Feriha Yiğittürk sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “İki elimiz tüm Bozkurt ailesinin yakasında. Adalet yerini bulsun diye savaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yiğittirk paylaşımında şunları söyledi:

''İsas'ın sahiplerinden, otelin yöneticisi ve Ahmet Bozkurt'un oğlu sanık Efe Bozkurt serbest bırakılmış.

Niye? Yeni bir rapor onun bu cinayete “ortaklık” etmediği gibi bir sonuç mu ortaya çıkardı? Bunu bize anlatamazsınız!

Adalet yerini bulsun diye savaşıyoruz. Aldığımız her nefes adaletin sağlanması için. Tahliye ne demek? Tahliye beraat değildir. İki elimiz tüm Bozkurt ailesinin yakasında. Her bir çocuğumuzun hesabını soracağız. Efe Bozkurt da cezadan kurtulamayacak!

Evlatlarımıza “otel” diye sunulan o “toplu mezar” yıllar yılı onca ihmalin, sorumsuzluğun, vicdansızlığın sonucu olarak yükselirken sahibi, ortağı, izin vereni, denetleyeni, hesap sormayanı, göz yumanı, hepsi cinayetin ortağıdır.

Affetmiyoruz! Susmuyoruz! Vazgeçmiyoruz Hesap Vereceksiniz!''

Enver Karakaya'nın paylaşımı:

"Adalet ile intikam arasındaki çizgiyi çekecek olan mahkeme, küçük oğlan Efe Bozkurt için tahliye kararı vermiş ve tutuksuz yargılanacakmış! Göze göz, hepimizi kör eder ama bizim gözümüz zaten görmüyor haberiniz olsun..."

DAVA SÜRECİ

72 kişiye mezar olan İsias Otel’e ilişkin dava 4-7 Ocak tarihlerinde görüşüldü ve ara karar açıklandı.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığınca, 5'i tutuklu 11 sanık hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, bilirkişi raporları yer aldı.

Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4-7 Ocak tarihlerinde, dört gün süren duruşmalar sonunda, tutuklu olan 11 sanıktan 5’inin, “Ahmet Bozkurt, Efe Bozkurt, Erdem Yıldız, Halil Bağcı ve Mehmet Fatih Bozkurt’un” tutukluluk halinin devamına; adli kontrolle serbest olan 6 sanık, “Bilge Açık, Hasan Aslan, Mehmet Göncüoğlu, Seda Zeren, Şule Özbek ve Ulviye Bozkurt’un” durumunun da aynen devam etmesine karar verildi.

Bir sonraki duruşma ise 26 Nisan’da olacak.

Editör: Mercek Kıbrıs