İsrail ordusu cuma günü erken saatlerde İran'a hava saldırısı düzenleyerek, Tahran'ın beş gün önce İsrail'e yönelik saldırısına ilk askeri yanıtını vermiş oldu.

İranlı yetkililer de İran'ın orta kesimindeki İsfahan kenti yakınlarındaki bir askeri hava üssünün vurulduğunu doğruladı.

İsfahan kentinde, nükleer tesisler ve İran Hava Kuvvetleri Üssü bulunuyor. İran medyası nükleer tesislerin vurulmadığını aktardı.

İran Devrim Muhafızları'na bağlı haber ajansı Fars News, İsfahan'da havaalanı yakınlarında patlamalar duyulduğunu duyurdu.

Şimdiye kadar neler biliyoruz?

İran'dan gelen patlama 06.00 sularında oldu:

Şu ana kadar bilinenler şöyle:

  • İki ABD'li yetkili Amerikan CBS News kanalına yaptıkları açıklamada bir İsrail füzesinin İran'ı vurduğunu doğruladı
  • İran medyası, Cuma sabahı erken saatlerde İsfahan kenti çevresinde patlamalar duyulduğunu ve ülkenin hava savunma sistemlerinin devreye girmesinin ardından da üç insansız hava aracının (İHA) imha edildiğini bildirdi
  • İsfahan büyük bir hava üssüne ev sahipliği yapıyor ve vilayette çok sayıda askeri tesis bulunuyor. Şu ana kadar şehirdeki herhangi bir yerin vurulduğuna dair bir haber yok. İran medyası tüm nükleer tesislerin güvende olduğunu söylüyor
  • Flight Radar sitesine göre, İran'ın merkez bölgeleri üzerinden uçan uçaklar yön değiştirdi.
  • İsrail ordusu ve Pentagon şu ana kadar yorum yapmadı.

Arka planda ne var?

  • 1 Nisan'da İsrail, İran'ın Suriye'nin başkenti Şam'daki konsolosluğunu hedef alan bir saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırıda üst düzey İranlı komutanlar öldürüldü.
  • İran ise 13 Nisan Cumartesi günü ilk kez İsrail'i hedef aldığı bir saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırıda 300'den fazla insansız hava aracı (İHA) ve füze ateşlendi. Bunların neredeyse tamamı İsrail hava savunma sistemleri tarafından, müttefikleri yardımıyla da imha edildi.
  • Bunun ardından İsrail, İran'a bu saldırısı karşısında cevap vereceğini söyledi.

İsrail ordusu: Ülkenin kuzeyinde çalan sirenler yanlış alarm

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail ordusu, ülkenin kuzeyinde çalan sirenlerin yanlış alarm olduğunu açıkladı.

Sirenler, İsrail'in İran'a yönelik saldırı başlattığına ilişkin haberlerden kısa bir süre sonra çalmıştı.

İran Dışişleri Bakanı İsrail'in herhangi bir saldırısına 'derhal' karşılık verileceği uyarısında bulundu

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan, bugünkü haberler öncesinde Perşembe günü CNN’e verdiği bir röportajda, İsrail'in herhangi bir misillemesine ülkesinin “derhal ve maksimum düzeyde” cevap vereceği uyarısında bulunmuştu.

İran-İsrail gerilimi

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti saldırıda İran Devrim Muhafızları'ndan 2'si general rütbesinde toplam 7 İranlı yetkili ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İsrail ise İran'ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran, bazı hedeflerin vurulduğunu; İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

İsrail basını, Tel Aviv yönetiminin İran’ın hava saldırısına karşı açık ve etkili şekilde karşılık verme kararı aldığını iddia etmişti.

Editör: Mercek Kıbrıs