Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, görevinin üzerinden bir yıl geçmesi dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyerek icraatlarını değerlendirdi ve çeşitli açıklamalarda bulundu.

Hristodulidis, basın toplantısında ülkenin yönetiminde bir yıl boyunca yaptıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu ve bazı tercihlerinde hatalar olduğunu kabul etti.

Ancak Hristodulidis, tüm alanlarda güzellemelerle dolu bir yönetim imajı ortaya koydu ve popülerliğinde bir düşüş olduğunu gösteren anket sonuçlarını dikkate almadı.

Kıbrıs sorununa ilişkin olarak, Hristodulidis'in müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik bir çaba gösterdiği ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Sorunuyla İlgili Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın atanmasını kendi çabası olarak gördüğü belirtildi.

Hristodulidis'in Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamaları, vatandaşların zekasını yanıltmaya yönelik olduğu ve Holguin’in atanmasının gerçek nedeninin, Hristodulidis’in hatalarına rağmen BM Güvenlik Konseyi'nin müdahalesi olduğu şeklinde yorumlandı.

Hristodulidis, Kıbrıs sorununun iki kesimli, iki toplumlu federasyon temelinde çözülmesi gerektiğini ve Guterres çerçevesiyle müzakere etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Ancak bazı gazeteler, Hristodulidis'in basın toplantısında özellikle Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yeni bir şey söylemediğini ve halkı tatmin etmediğini belirtti.

Editör: Mercek Kıbrıs