31 Mart 2024'te gerçekleşecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için hazırlıklar tamamlandı. Türkiye genelinde 5 yıl boyunca görev yapacak olan yerel yöneticilerin belirleneceği bu seçimlerde, 61 milyondan fazla seçmen yaklaşık 208 bin sandıkta oy kullanacak.

Seçim gününde oy verme süreci, farklı bölgeler için belirlenmiş saatlere göre ilerleyecek. Doğu illeri ve ceza infaz kurumları dahil olmak üzere 32 ilde oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Diğer illerde ise oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

Seçim günü, özel hizmete ihtiyacı olan seçmenler için 1004 seyyar sandık hizmete sunulacak. Oy verme saatlerinin bitiminden önce sandıklar kesinlikle açılmayacak ve oy verme işlemi tamamlanana kadar sandıklar kapalı kalacak.

Seçim günü bazı yasaklar da uygulanacak. Özellikle alkollü içki satışı ve tüketimi ile ilgili kısıtlamaların yanı sıra, yayın organlarında belirli saatlerde seçimle ilgili haber yapılması da yasaklanacak. Ayrıca, oy verme günü silah taşıma konusunda da belirli düzenlemeler yapılacak.

Oy kullanma sürecinde seçmenlere yardımcı olunacak ve gerekli kolaylıklar sağlanacak. Ancak, oy verme sürecinde seçmene oy tercihi konusunda müdahalede bulunmak yasak olacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimle ilgili tüm hazırlıkları tamamlamış durumda ve seçim günü için gerekli düzenlemeleri yapmış bulunuyor.

Editör: Mercek Kıbrıs