UAD oybirliğiyle, Gazze'deki Filistinlilere temel gıda tedarikini sağlamak ve yayılan kıtlığı durdurmak için gerekli ve etkili tüm önlemleri almasını emretti. 

UAD yargıçları kararlarında "Mahkeme Gazze'deki Filistinlilerin artık sadece kıtlık riskiyle karşı karşıya olmadığını (...) kıtlığın baş gösterdiğini gözlemlemektedir." dedi.

Yeni tedbirler Güney Afrika tarafından, İsrail'i Gazze'de devlet öncülüğünde soykırım yapmakla suçlayan ve devam etmekte olan davanın bir parçası olarak talep edildi.

İsrail'den yorum gelmedi

Gazze'ye insani yardımların karadan, havadan ve gemilerle Akdeniz kıyısından erişimini genişletmek için çaba sarf ettiğini belirten İsrail'den karara ilişkin bir yorum gelmedi.

İsrail ordusu, bir haftadan uzun bir süre önce Gazze'deki Şifa Hastane kompleksine saldırdıktan sonra çevresinde operasyon yapmaya devam ettiğini bildirdi. Açıklamada ordunun yaklaşık 200 silahlı kişiyi öldürdüğü ve operasyonun başlangıcından bu yana "sivillere, hastalara, sağlık ekiplerine ve tıbbi ekipmana zarar gelmesini önlediği" belirtildi.

Şifa Hastanesi'nde son durum

Savaştan önce Gazze Şeridi'nin en büyük hastanesi olan Şifa, son çatışmalardan önce Gazze'nin kuzeyinde kısmen de olsa faaliyet gösteren birkaç sağlık tesisinden biriydi. Hastane aynı zamanda yerinden edilmiş sivillere de ev sahipliği yapıyordu.

Gazze'deki sağlık bakanlığı, yaralıların ve hastaların Şifa Hastanesi'ndeki bir yönetim binasında tutulduğunu ve bu binanın onlara sağlık hizmeti verecek donanıma sahip olmadığını belirtti. Hamas tarafından yönetilen bakanlık, İsrail saldırısının başlamasından bu yana gıda, su ve tıbbi bakım eksiklikleri nedeniyle beş hastanın öldüğünü söyledi.

Sosyal medyada yer alan doğrulanmamış görüntülerde ameliyathanenin alevlerle karardığı ve yakındaki dairelerin yandığı ya da tahrip olduğu görülüyor.

Hamas ve İslami Cihad militan gruplarının silahlı kanatları yaptıkları açıklamada ortak bir operasyonla "Şifa Kompleksi civarındaki İsrail askerlerinin toplandığı yerleri havan mermileriyle bombaladıklarını" bildirdi.

İslami Cihad tarafından yapılan bir başka açıklamada da hastane dışında bir İsrail tankının tanksavar roketiyle hedef alındığı belirtildi. İsrail ordusu ise militanların acil servis binasının içinden ve dışından askerlerine ateş açtığını kaydetti.

Editör: Mercek Kıbrıs