Lefkoşa’da Dereboyu Citroen ışıklarında saat 18.00’de toplanmaya başlayan eylemciler, pankartlar ve sloganlarla Meclis’e yürüdü. Yürüyüşte, Citroen ışıkları – Ledra Palace ışıkları – Cumhurbaşkanlığı – Kuğulu Park – Meclis güzergahı izlendi.

-"Bıçak kemikte, artık yeter"

“Hırsızlığa, yolsuzluğa, adaletsizliğe, çözümsüzlüğe yeter diyoruz” ve “Bıçak kemikte, artık yeter” pankartlarının açıldığı eylemde; “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Vardık, varız, var olacağız” sloganları atıldı.

#isiasortakdavamız pankartı da açılarak İsias Otel davasına destek verilen eylemde, “adalet, barış, refah, özgürlük, demokrasi, laik yaşam, çözüm ve temiz toplum” talepleri dile getirildi.

Meclis önünde kurulan sahneye 32 örgütten temsilcinin çıkarak eylemcileri selamladığı eylemin sunuculuğunu Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem üstlenirken, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Yönetim Kurulu Üyesi, Çevre, Halk Sağlığı, İnsan Hakları Sorumlusu Dr. Cemal Mert konuşma yaptı. Konuşmalardan önce, KTOEÖS Disiplin Kurulu Üyesi Seçil Toprak, Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil'in “Bıçak Kemikte” isimli şiirini okudu.

Ardından KTOEÖS Başkanı Selma Eylem söz alarak, 32 örgütün “bıçağın artık kemikte olduğunu” dile getirmek için eylem yaptığını vurguladı ve örgüt temsilcilerini sahneye davet etti.

Eylem konuşmasında, 6 Şubat depreminde Adıyaman’da İsias Otel’de hayatını kaybedenleri de andı. Sorumluların hesap vermesi gerektiğini belirten Eylem, adaletin ancak böyle sağlanabileceğini söyledi. Sonrasında, Şampiyon Melekler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından konuşmasına devam eden Selma Eylem, federal çözüm, özgürlük ve gelecek için mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

KTTB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cemal Mert ise, 32 örgüt adına ortak açıklamayı okudu. Açıklamada öncelikle, Şampiyon Melekler için adalet vurgusu yapıldı.

Ülkedeki birçok soruna değinilen açıklamada, “halk düşmanı icraatların sorumluları ile anayasayı, yasaları ihlâl edenler hesap verinceye; sosyal devlet anlayışı hâkim oluncaya; demokrasi egemen olana; federal çözüm ve Avrupa Birliği üyeliğine ulaşıncaya kadar” mücadelenin süreceği kaydedildi.

Eylem, KTOEÖS Disiplin Kurulu Üyesi Seçil Toprak'ın, Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil'in “Bıçak Kemikte” isimli şiirini yeniden okumasıyla sona erdi.

Lefkosa Da Bicak Kemige Dayandi Eylemi Yapildi 7 So

Editör: Mercek Kıbrıs