Yeniden Doğuş Partisi (YDP) 4. Olağan Kurultayı 28 Nisan’a ertelendi. 

YDP Kurultay Organizasyon Komitesi Başkanı Turan Büyükyılmaz, Türk Ajansı Kıbrıs’a kurultay ile ilgili açıklama yaptı. 

YDP 4. Olağan Genel Kurulunda, 7 bin 633 üyenin oy kullanabileceğini, ancak genel kurulun açılabilmesi için katılımın 3 bin 817 olması gerektiğini ifade eden Büyükyılmaz, bugün katılımın olmadığını, o yüzden komite olarak kurultayı 28 Nisan Pazar gününe ertelediklerini belirtti. 

Söz konusu tarihte Atatürk Spor Salonu'nda saat 10.00’da başlayacak kurultayda, divanın kararına göre 20.00’ye kadar oy kullanımının devam edeceğini belirten Büyükyılmaz, parti meclisine 173 adayın, kadın ve gençlik kollarına da 2 kişinin başvuru yaptığını, disiplin ve denetleme kurulunda ise aday sayısının yeterli olduğu için yarış olmayacağını ve başkanı kendi içinde tespit edeceğini söyledi. 

Divanın da uzlaşı ile seçildiğini ifade eden Büyükyılmaz, divanda 5 kişinin görev alacağını kaydetti. Divanın asli görevinin 28 Nisan’da  başlayacağını ve gündemi onaylayacağını ifade eden Büyükyılmaz, güzel bir kurultay olacağını söyledi ve adaylara başarılar diledi. 

Kurultay komitesi başkanı Büyükyılmaz, seçimin; Demokrasinin güzelliği olduğunu, bir kazanan bir de kaybedenin olacağını ama kazananın parti olacağını söyledi. 

Kurultaya kalan son 15 günde her iki adayın da kırmadan dökmeden çalışmalarını yürütmesini temenni eden Büyükyılmaz, kazananın çevresinde toplanıp yola güçlü bir şekilde devam edeceklerini kaydetti. 

BAŞKANLIĞA İKİ ADAY, 50 KİŞİLİK PARTİ MECLİSİNE 179 BAŞVURU

Başkanlık yarışı için iki adayın bulunduğunu kaydeden Arıklı, Parti Meclisi üyeliğine yoğun talep olduğunu, 50 kişilik Parti Meclisi için 179 kişinin başvuru yaptığını söyledi.

Kadın Kolları ve Gençlik Kolları başkanlığı için ikişer aday olduğunu dile getiren Erhan Arıklı, Disiplin ve Denetleme Kurulu üyeliklerinde anlaşma sağlandığını ve seçim olmayacağını belirtti.

MİLLETİN PARTİSİ İLE BİRLEŞME… “PARTİ KOMİTELERİ ANLAŞTIĞI TAKDİRDE 20 NİSAN’DA TÜZÜK KURULTAYI YAPILACAK”

Milletin Partisi ile birleşme konusuna da değinen Erhan Arıklı, iki partinin kurduğu komitelerin görüşme yapacağını ve anlaşıldığı takdirde 20 Nisan’da her iki partinin de Yakın Doğu Üniversitesinde tüzük kurultaylarının gerçekleştirileceğini kaydetti.

Kurultayda, başkanlık için mevcut Genel Başkan Erhan Arıklı (solda) ve Genel Sekreter Talip Atalay yarışacak. 
BAŞKAN ADAYLARININ UZLAŞMASIYLA ERTELEME 

YDP’de başkanlık için yarışan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ile Parti Genel Sekreteri, Milletvekili Talip Atalay daha önce kurultayın ertelenmesi konusunda mutabakata varmış ve yeni kurultay tarihleri 14 ve 28 Nisan olarak açıklanmıştı.

Kurultayın, YDP’den toplu istifa ettiklerini açıklayan 1500 civarında üyenin istifa dilekçelerinin ıslak imzalı olmaması ve bu kişilerden oy kullanma talebi gelmesi olasılığına karşı ertelendiği belirtilmişti.

YDP Genel Başkanı Arıklı, 8 bin civarında üyeleri bulunduğunu, tüzüğe göre belirlenen genel kurul tarihinde üye tam sayısının yarısının bir fazlasının toplantı başlama saatinde hazır olması gerektiğini, dolayısıyla ilk toplantıda seçim olmasının zor görüldüğünü ifade etmişti.

Talip Atalay da ikinci toplantının başlama saatinde, salt çoğunluğunun bulunması kuralının aranmadığını belirterek, “Bizim asıl kurultay zamanımız 28 Nisan'dır. İnşallah bir demokrasi şöleni yapacağız ve 29’unda da omuz omuza yürüyeceğiz.” demişti.

Editör: Mercek Kıbrıs