Bugün Ledra Palace Otel’de Yeşil Hat Tüzüğü'nün yürürlüğe girmesinin 20. yıl dönümü nedeniyle AB Bilgi Merkezi tarafından bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğin açılış konuşmasını Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Myrto Zambarta yaptı.

Etkinliğe katılamayan KEVE Başkanı Stavros Stavrou adına KEVE Onursal Başkanı Manthos Mavromatis ve KTTO Başkanı Turgay Deniz adına KTTO Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Ergüven birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından panele geçildi ve panelistler Tüzüğün sağladığı faydalar hakkında kişisel deneyimlerini paylaştı.

Etkinlik kapsamında saat 20.00'ye kadar devam edecek olan etkinlikte ikinci panel oturumu gerçekleştirilecek ve ardından bir streetball turnuvası düzenlenecek.

Turnuvaya Kıbrıslı Türk ve Rumlardan oluşan takımlar katılacak.

Etkinlik bir ağ kurma (networking) resepsiyonu ile sona erecek.

Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, Yeşil Hat Tüzüğü'nün Kıbrıs'ta 20 yıldır devam eden serbest dolaşım ve Yeşil Hat ticaretinin insanları ve toplumları bir araya getirdiği belirtildi.

Tüzüğün Kıbrıslı Türk ve Rumların Kıbrıs'taki Yeşil Hat ve Birleşmiş Milletler tarafından kontrol edilen ara bölgeye geçmelerine olanak tanıyarak iki toplum arasında güvenin oluşturulmasına katkıda bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, Tüzüğün Nisan 2004'te yürürlüğe girmesinden bu yana, Yeşil Hat'tan her iki yönde 64 milyondan fazla kez geçildiği belirtildi.

Tüzüğün Yeşil Hat üzerinden geçen mallar, hizmetler ve kişiler için özel kurallar getirdiği ve AB pazarına sunulan malların ilgili AB standartlarına uygunluğunu sağladığı vurgulandı.

Editör: Mercek Kıbrıs