Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü, ilk kez incir tiplerinden iki, üzüm tiplerinden de bir tanesinin tescillendiğini açıkladı.

Enstitüden yapılan açıklamada, yerli kara incirlerden seçilen bir tipin "Ada Karası", beyaz incir tiplerinden Andolina olarak bilinen tipin "Ada Lokumu" ve yerli beyaz üzüm tiplerinden seçilen bir tipin de “Ada İncisi" olarak tescil edildiği belirtildi.

Ada İncisi adlı beyaz bağ üzümü çeşidinin aralıkta olgunlaşan meyvelere sahip olduğu ve ürün özelliklerinin ağustosun birinci haftasından itibaren tanelerin olgunlaşmaya başlamasıyla ilgili olduğu ifade edildi.

Ayrıca, 2025 yılında üzüm, incir, harnup ve zeytin tiplerinden birer tipin daha tescili için çalışmaların devam ettiği belirtildi. Tescillenen incir ve ürün tiplerinin fidan üretimine ise 2025'te başlanacağı açıklandı.

İncir ve üzüm tiplerinin özellikleri şu şekilde:

Ada İncisi (Beyaz Bağ Üzümü): Sofralık, şaraplık ve zivaniyalık olarak kullanılabilen bir çeşit. Tanelerin olgunlaşmaya başlama zamanı ağustosun birinci haftasından itibaren ve salkım yoğunluğu orta.

Ada Karası (Kara İncir): Kolay soyulabilen, geç olgunlaşan ve orta boyutta meyve veren bir çeşit. Olgunlaşma süreci kasımın ikinci haftasından itibaren başlar.

Ada Lokumu (Beyaz İncir): Kolay soyulabilen, çok geç meyve veren ve hafif ürün ağırlığına sahip bir çeşit. Olgunlaşma süreci aralığın birinci haftasından itibaren başlar.

Tescil süreci, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Tarım Dairesi ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen projeler kapsamında gerçekleştirildi. Bu projeler, TC Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından finanse ediliyor.

Editör: Mercek Kıbrıs